Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaOtomobilMercedes-Benz ve Williams Racing’ten Formula 1’de güçlü ortaklık

Mercedes-Benz ve Williams Racing’ten Formula 1’de güçlü ortaklık

  • Mercedes-Benz ve Williams Racing’in Formula 1’de 2014’ten bu yana süren iş birliği 2030’a kadar uzatıldı.
  • Williams, Mercedes-AMG Yüksek Performanslı Güç Aktarma Organları’nda geliştirilen güç ünitelerini kullanacak ikinci takım oldu.

Mercedes-AMG, 2014’ten ve 1.6 litrelik V6 hibrit döneminin başlamasından bu yana Williams Racing ile birlikte çalışıyor. Mercedes-Benz ve Williams arasındaki ortaklığın 2023’te 10. sezonunu tamamlamasının ardından 2030 sezonuna kadar uzatıldı. Bu anlaşma ile iş birliği 2030’da yaklaşık yirmi yılı bulacak. Ayrıca Williams, Mercedes-Benz’in 2026 yılında yürürlüğe girecek olan yeni nesil güç ünitesi düzenlemeleri için birlikte çalışacağı ikinci takım oldu.

Yeni güç ünitesi, 2022’den bu yana Brixworth’deki Mercedes-AMG Yüksek Performanslı Güç Aktarma Organları’nda geliştiriliyor. Bu güç üniteleri 2026’da piste çıkacak. Güçlü F1 takımları ile yapılan iş birlikleri bu güç ünitelerinin neler yapabileceğini gösterirken daha çok geliştirilmesini de mümkün kılacak.

Williams ile 2014’ten bu yana devam eden iş birliğinde Mercedes-Benz tarafından geliştirilen güç ünitesinin neler yapabileceği 2014 Avusturya Grand Prix’inde açıkça görüldü. Williams’ın elde ettiği üçüncülük ve dördüncülüğün ardından ilk dört sıradaki takımlar, Mercedes-Benz güç ünitesini kullanıyordu.

Mercedes-AMG’den 114 zafer, sekiz Dünya Markalar Şampiyonluğu

Mercedes, ilk olarak 1994 yılında motor tedarikçisi olarak, ardından da 2010 yılında oluşturduğu takımıyla motor sporlarının zirvesi olarak görülen Formula 1’e döndüğünden bu yana büyük başarılara imza attı. Mevcut güç ünitesi düzenlemelerinin yürürlüğe girmesinden bu yana Mercedes-AMG, 204 Grand Prix’de ikisi hizmet verdiği takımlarla olmak üzere 114 zafer kazanırken art arda sekiz Dünya Markalar Şampiyonluğu’na da imza attı.

Williams da mevcut turbo hibrit döneminin başlangıcından bu yana Mercedes’le çalışıyor ve 16 podyum derecesi elde etti. Williams bu süre zarfında 2014 ve 2015 yıllarında Dünya Markalar Şampiyonası’nı üçüncü sırada tamamlarken 2023’te de yedinci olarak 2017’den bu yana en başarılı sezonunu geçirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz


Popüler Paylaşımlar